Založ si blog

Matúš († 5. VII. 1955)

V doterajších článkoch som sa snažil o svojich príbuzných písať „osobne“. Pri Matúšovi je to dosť ťažké, pretože jediná nepolitická zmienka o ňom, ktorú mám, je Babičkino vyjadrenie, že to bol „najkrajší chlap jakého kedy videla“. Preto sa musím obmedziť len na informácie z encyklopédií a internetu:

.

Narodil sa v 1903om v dedinke Malá Vieska. Syn mlynára. Národne uvedomelá rodina. Chodil na gymnáziá, vyštudoval Karlovu univerzitu.

.

Do politiky sa zapája najprv v mestskom zastupiteľstve v Bratislave a nečakane sa mu dostáva podpory HSĽS aj SNS. Pri matičných slávnostiach v roku 1937 vyhlásil svoje pamätné „Náš je ten kus zeme pod Tatrami, nám z nej patrí výnos celý!“ a asi vďaka tomu si ho všimli aj vyššie politické kruhy. Z tej vety sa vraj stalo „heslo študentstva„, ale to už posúdiť neviem.

.

V roku 1938 u nás dochádza k politickej kríze a po odstúpení vlády je (spolu s ďalším Slovákom – doktorom Imrichom Karvašom) Matúš menovaný za ministra. Mesiac po vymenovaní dá prezidentovi Benešovi ultimátum – buď sa do 24 hodín vyrieši „slovenská otázka“ (tj. autonómia) alebo odstúpi z funkcie. Otázka sa nevyriešila a Matúš spolu s Alexandrom Machom odchádza do Žiliny. Tu ešte v ten večer vzniká (z dejepisu asi každému známa) Žilinská dohoda – vyhlásenie autonómie Slovenska  a z Matúša sa stáva prvý minister školstva. Vo funkcii je len do začiatku roka 1939, potom sa z neho stáva veliteľ Hlinkovej mládeže. A o ďalšie dva mesiace vzniká Slovenský štát a z Matúša je prvý veľvyslanec v Berlíne, neskôr mu pribudnú aj veľvyslanectvá vo Fínsku a Dánsku. Pred koncom vojny sa zo zdravotných dôvodov vzdáva svojich funkcií, o pár mesiacov je zajatý americkou armádou a vydaný súdom. Obvinenia zneli:

1. rozbíjanie ČSR zo zahraničia

2. účasť na riešení „židovskej otázky“

3. vychvaľovanie Hitlera

Napriek tomu, že sa podarilo vyvrátiť všetky obvinenia, bol odsúdený na tri roky väzenia s odrátaním vyšetrovacej väzby.

.

V roku 1948 ho vyhľadala nová garnitúra a po mnohých vyhrážkach je donútený opustiť územie ČSR a utiecť do Nemecka. Jeho manželku v rovnakom čase „náhodou“ zrazilo auto. V Nemecku sa Matúš ujíma vydávania novín Slobodné Slovensko. Spolupracuje s Adenauerom, Globkem, Kiesingerom a ďalšími. V júli 1955 usporiada konferenciu Slovenskej národnej rady v zahraničí za účasti spolupracovníkov z Nemecka, Švajčiarka, Španielska… O tri dni na to …

.

Profesor Matúš Č., syn Matúša Č. a Alžbety K., zomrel 5. VII. 1955 o 14.57 v Mníchove pri bombovom atentáte po tom, čo si na pošte vyzdvihol balíček na jeho meno. Žil 51 rokov, 10 mesiacov a 12 dní. Spolu s ním zahynuli dvaja náhodní návštevníci pošty.

.

Na jeho pamiatku vznikajú noviny Černákov odkaz a deň jeho smrti – piaty júl – je vyhlásený za Deň zahraničných Slovákov.

Moji (starí) rodičia v Slovenskom národnom povstaní

29.08.2010

Moji rodičia počas druhej svetovej vojny bývali v malej dedinke pohoria Malej Fatry – vo Vrícku. Otec tu pôsobil ako horár. . Otec sa už od prvých dní Slovenského štátu (…) zapojil, podľa svojich možností, do boja proti fašizmu. . V čase, keď sa začalo rodiť SNP, povstalci obsadili vojenské kasárne martinskej posádky, ktorej vojaci sa pridali k povstalcom. [...]

Romantici nevymreli. Ale majú na to chuť

16.07.2010

Niekedy mám pocit, že som sa narodil do zlej doby. To „niekedy“ by sa dalo nahradiť aj spojením „takmer stále“. Že som akosi nekompatibilný s požiadavkami na vysneného chlapa. . Mojej prvej láske som písal básničky. A nie, nebolo to v pätnástich. Mal som 18 a hlavu úplne mimo a navyše z dievčaťa, ktoré za to z terajšieho pohľadu vôbec nestálo. Dnes [...]

O tom, ako spomienky miznú

11.07.2010

Človek žije dovtedy, kým si ho ľudia pamätajú. Po tých rokoch v archívoch som dospel jedine k tomu. Darmo viem niečie meno, dátum narodenia a smrti, keď medzi tým je prázdno. Život tvoria práve tie maličkosti každodenného bytia. Detaily, ktoré človek sám ani nepovažuje za dôležité. Hlúposti, ktoré nestáli za zmienku … . S Babičkou sme hodiny trávili [...]

Peniaze, euro, kufrík

Rakúski colníci našli na letisku vo Viedni v batožine 700-tisíc eur

28.04.2024 21:39

Rakúski colníci objavili 700 000 eur v hotovosti v batožine na letisku vo Viedni, ktorá patrila dvom bratrancom cestujúcim do Istanbulu.

oheň, kozub, kachle, plameň

Kysucký hotel Marlene horel, požiar strechy už lokalizovali

28.04.2024 19:09

Strechu hotela v Oščadnici zasiahol v nedeľu popoludní požiar, rozšíril sa aj do jeho podkrovných priestorov a ubytovacej časti.

Russia Lenin Death Anniversary

Ruskí komunisti zúria. Tvrdia, že Putinov obľúbený filozof bol silný zástanca fašizmu

28.04.2024 17:00

Komunisti žiadajú prokuratúru, aby posúdila tvorbu filozofa Ivana Iľjina. Riaditeľ školy, ktorú po ňom pomenovali, vidí v pozadí sprisahanie Západu.

spišiak

Ďalšia nehoda politika, Spišiak narazil do plota: Oslepilo ma slnko, vysypali sa na mňa papieriky

28.04.2024 16:54

Poslanec Progresívneho Slovenska Jaroslav Spišiak mal dopravnú nehodu, narazil do plota.

atyk

Predošlé články na atyk.blog.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 22082x
Priemerná čítanosť článkov: 2007x

Autor blogu

Odkazy